15 Mart 2017 Çarşamba

Çukurova Sanat Günleri / Cukurova Art Days










Seçiciliğini yaptığım Efes Uluslararası Video Programı Gösterimi 11. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri kapsamında Adana ve Mersin'de gerçekleştirilecek.
Çukurova Sanat Günleri, 2007 yılından bu yana her yıl Mart ya da Nisan aylarında gerçekleşen bir bölgesel festivaldir. Bir çok kentte eş zamanlı olarak yapılacak 2017 etkinliklerine sayıları çok sayıda sanatçı katılacak. Festival, bölge ülkelerinin içinde bulundukları zor koşulları yeni medyanın, yeni iletişim teknolojilerinin yardımıyla aşmayı hedeflemekte. 

Ephesus International Video Art Program, curated by me, will be screened in Adana and Mersin within the scope of  11th. International Cukurova Art Days.
Çukurova Art Days is a regional festival that takes place every March or April since 2007. The numerous artists from different countries are invited to attend this festival of art in 2017, which will take place in many cities. The festival will go beyond the boundaries of the regional countries via new media.

PROGRAM

March, 24th. 2017, 19:00 Altın Oran Art Gallery - Adana

"Video in context of contemporary art", introduction talking by Tahir Ün. 

Sanatçılar / Artists (Adana)

Abdoul-Ganiou Dermani, Aliénor Vallet, Anastasia Levina, Carlos Alonso Cruz Martínez, Eija Temisevä, Fenia Kotsopoulou, Karolien Soete, Muriel Montini, Rrose Present, Sandrine Deumier, Simru Hazal Civan, Sofia Makridou & Theodora Prassa, Şinasi Güneş, Şirin Bahar Demirel, Tahir Ün, Teresa Leung

March, 25th. 2017, 19:15 MFD Hall / Mersin Photography Association - Mersin

"Video in context of contemporary art", introduction talking by Tahir Ün. 

Sanatçılar / Artists (Mersin)

Adrián Regnier Chávez, ClaRa ApaRicio Yoldi , Eden Mitsenmacher Tordjman, Jennida Chase & Hassan Pitts, Matt Dombrowski, Paweł Stasiewicz, Silvia De Gennaro, Simru Hazal Civan, Şinasi Güneş, Şirin Bahar Demirel, Tahir Ün 

20 Şubat 2017 Pazartesi

Ephesus Video Art Program, February 25, 2017, İzmir































Büyük Efes Otel

Gazi Osman Paşa Bulvarı No:1 Alsancak, 35210 İzmir, Turkey
Saturday, February 25 at 4 PM - 6 PM UTC+0


Within the Grand Efes Art Days program

PROGRAM
Screening: Ephesus Video Art Program

Video Artists:
Abdoul-Ganiou Dermani, Adrián Regnier Chávez, Aliénor Vallet, Anastasia Levina, Carlos Alonso Cruz Martínez, claRa apaRicio yoldi, Eden Mitsenmacher, Eija Temisevä, Fenia Kotsopoulou, Jennida Chase & Hassan Pitts, Karolien Soete, Matt Dombrowski, Muriel Montini, Paweł Stasiewicz, Rrose Present, Sandrine Deumier and Alx P.op, Simru Hazal Civan, Sofia Makridou & Theodora Prassa,
Şinasi Güneş, Şirin Bahar Demirel, Silvia De Gennaro, Tahir Ün, Teresa Leung

Conversation: Video Art as Contemporary Art Form (in Turkish).

Speakers:
Nail Özlüsoylu - Curator
Tahir Ün - Artist/Curator
Prof. Ümit Atabek - Instructor at Faculty of Communication in Yasar University

26 Kasım 2016 Cumartesi

All in one, A projected-only loop group show, 25 novembre 2016, Italy































All in one
A projected-only loop group show

Collettore         
Ex sala conferenze ITCG “I. Einaudi”
Piazza Martiri della Libertà, Chiari (BS)

Venerdì 25 Novembre 2016inaugurazione ore 18:30

All in one, a projected-only loop group show intende presentare al pubblico lavori video di decine di artisti provenienti da tutto il mondo. Il progetto nasce in accordo con il Piano Distrettuale Oglio Ovest e Rete Giovani per lo sviluppo del Pensogiovane, piattaforma legata all’iniziativa giovanile. 
I video presenti in mostra sono stati raccolti attraverso una open call e agiscono come un dispositivo di visione sul mondo delle arti visive, un sistema per cogliere il pensiero di molti attraverso uno sguardo alla realtà del giorno d’oggi. Colori, sottotitoli, remix, riprese pensate, non pensate, sbagliate, create o ricreate diventano un tutt’uno in quella che non vuole presentarsi come una raccolta di proposte espositive, ma piuttosto uno sguardo alle pratiche estetiche contemporanee. Il loop diventa elemento chiave per ripercorrere più e più volte questa grande raccolta sugli schermi che si ripetono ribadendo il loro contenuto. 
Tra i protagonisti del progetto anche Linda Alborghetti e Marco Bellini, coppia di artisti che ha curato la mostra insieme a Leonardo Maccagnola e la struttura organizzativa Pensogiovane

Artisti: Adan Costa, Albert Negredo, Alkiste Papadopoulou, Andrew Graves-Johnston, Andrew Payne, Anthony Stephinson, Antonia Attwood, Beatrice Migliorati, Ben Mosher, Benji Martin, Bex Ilsley, Bob Bicknell-Knight, Catalina Codreanu, Christine P. Newman, Christopher Bleuher, Cristina Garrido, Czar Kristoff, Danny Faria, Deidre Argyle, Delia Dellisanti, Dénes Rusza, Diego Bernaschina, Eden Mitsenmacher, EG, Ekta, Elisa Scorzelli, Ellie Hoskins, Ene Bissenbakker Frederiksen, Estelle Woolley, Eyal Segal, Federico Orlando, Fenia Kotsopoulou, Finglebone, Flash9emezzo, Francesca Battello, Fredy Clavijo Cuartas, Gianluca Maffoni, Giorgio Garippa, Giulia Mazzoleni, Giulia Zabarella, Grace Lee, Hannah Edward, Hermann Bergamelli, James Choucino, James McColl, James Paddock, Jane Glennie, Janey Walkin, Jonathan Johnson, José Simões, Joseph Muela, Julian Palacz, Julija Proskurina, Ka Bird, Katina_Bitsicas, Kim Wednesday, Kostantinos-Antonios Goutos, Levan Manjavidze, Leyla Rodriguez, Linda Alborghetti Marco Bellini, Lori Miles, Malena Barnhart, Mara Acoma, Marco Casella, Marco Mazzoni, Mattia Cesaria, Milena Rossignoli, Muriel Montini, Nat Wilkins, Natalie Wardle, Olivia Sparrow, Paolo Bandinu, Paolo Gamba, Patricia Ferguson, Paul Loubet, Pierre Ajavon, Riccardo Rolandi, Richard Shipp, Robert Fan, Roberto Fassone, Roberto Santaguida, Robin Dowell, Robin Johnston, Saba Giani, Salvatore delle Femmine, Sandrine Deumier, Saqut Hamza, Sasha Kurmaz, Sevgi Tan, Sinasi Gunes, Sir Taki, Smriti Mehra and Matt Lee, Stephen Harwood, Steve Morrison, SuperUltraBlu, SusiKrautgartner, Susu Laroche, Tania Fiaccadori, The Uncollective, Thomas Tyler, Timothy Hodkinson, TJ Tambellini, Tobias Faiss, Trevor Dingle, Valeria Pierini, Valerie Shmidt, Vgnfrst, Will Hurt, William Noel Clarke

allinoneshow.tumblr.com
Powered by: pensogiovane.org

21 Kasım 2016 Pazartesi

Efes Video Programı | Ephesus Video Art Program, Pera Museum, Saturday November 26 2016, Istanbul, Turkey

























Saturday, November 26 at 5 PM - 6 PM UTC+02
5 days from now · 10–16° Partly Cloudy
·          

Meşrutiyet Caddesi No: 65 Tepebaşı, Beyoğlu, 34430 Istanbul, Turkey
·          

Tickets Available
www.peramuzesi.org.tr

Pera Film, Uluslararası Efes Video programına ev sahipliği yapıyor. İzmir’de yaşayan birkaç sanatçının iş birliğiyle, bu yıl ilki düzenlenen program, video sanatının güncel örneklerinden oluşan bir seçkiyi İzmir ve İstanbul’daki sanatseverlerin dikkatine sunuyor.

Sanatta teknik olasılıkların giderek artmasıyla birlikte, hareketli görüntünün farklı disiplinlerde çalışan çağdaş sanatçılar tarafından anlatılarını güçlendiren bir araç olarak kullanımı daha yaygın bir alan buluyor. Buna karşın, video sanatının başlı başına bir disiplin olduğundan yola çıkılarak, 23 sanatçının videolarından oluşan bir seçki programlandı. Gösterimde yer alan sanatçıların video işleri aracılığıyla kimliklerine, mekâna, sisteme ve çevreye dair sorgulamalarına, yapıbozumsal yaklaşımlarına, mülteci sorununa ve savaşa ilişkin eleştirel bakışlarına tanıklık edeceğiz.

Açık çağrıyla kabul edilen videolar arasından seçiciliğini Tahir Ün’ün yaptığı 50 dakikalık gösterimde yer alan sanatçılar:

Abdoul-Ganiou Dermani, Money
Aliénor Vallet, Green Azure Horızon
Anastasia Levina, Self-Portrait
Carlos Alonso Cruz Martínez, Fissure
Eija Temisevä, Unknown Identity
Fenia Kotsopoulou, Borderline
Karolien Soete, Tempus Fugit
Muriel Montini, I’m going where I am
Rrose Present, ODE Europe I, Melilla Beach 2014
Sandrine Deumier & Alx P.op, Magical Garden
Simru Hazal Civan, Siberia
Sofia Makridou & Theodora Prassa, In Between
Şinasi Güneş, Anatolia
Şirin Bahar Demirel, Life looks for life
Tahir Ün, The Game
Teresa Leung, I had a meal at Quarry Bay harbor front

Etkinlik ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

27 Ağustos 2016 Cumartesi

VideoFocus ArtReview


















Interview for STIGMART10 Videofocus

Since its foundation, Stigmart10 has encouraged a conception of art based on a dynamic dialogue between artists and audience which reflects the interactive nature of the creation process itself, developing a virtual space for videoartists from all over the world.

Due to the advent of technologies like DSLR and microbudget cinecameras, in the last decade it came a true revolution in the video field. The fusion of differents worlds, like videoart, experimental cinema, and even fashion video and corageus documentary is attested by the increasing number of videoartists cooperating with filmmakers in the last decade, though this synergy is not limited to the improvement of the overall quality in mainstream cinema terms, but shows the great potential of a new generation of artists able to renew the cinematographic language itself from the inside.

An interview with me about "Anatolia" in VideoFocus ArtReview...     
                                
Read full  interview; interview; https://issuu.com/stigmart10press/docs/stigmart_videofocus_special_edition_67ed009b8f3e17/124

6 Ağustos 2016 Cumartesi

Blue planet Journey into Nature and Man INTERNATIONAL PROJECT OF MAIL ART AND DIGITAL ART, ITALY









Blue planet
Journey into Nature and Man
INTERNATIONAL PROJECT OF MAIL ART AND DIGITAL ART
Bookmark Art

September 1st to October 15th, 2016
VERNISSAGE Thursday, September 1th, 5.30 p.m.
Edited by Cristina Sosio and Bruno Cassaglia
Review of Giorgio Amico
Catalogue in the exhibition
Public Library A. Aonzo
Piazza Costituzione, Quiliano (Savona)

DOWNLOAD: Poster – Invitation – Press release

EVENT
Space●videoart
Every wednesday, during exhibition time, will be dedicated to a video show.
From 4 pm it will be possible to watch the videos of
September 7th - Tribute to Christine Tarantino (USA) - September 14th - Gruppo Sinestetico (Italy)
September 21st - Renato Cerisola (Italy) - September 28th - Maurizio Follin (Italy)
5th ottobre - Cristina Sosio and Franca Maria Ferraris (Italy) - 12th ottobre - Ioanna Roussou (Greece)
October 15th, 2016
Special openings: 9.00 a.m. to 12.00 a.m. - 3.00 p.m. to 6.00 p.m. - 9.00 pm to 23.00 pm
3 pm: Video art installation by Bruno Cassaglia
4 pm: Projection of videos, showed during the exhibition in Video Art Space
8.30 pm: Projection of documentary film “Il pianeta azzurro” (“The blue planet”), directed by Franco Piavoli
Initiative carried out by Cine-forum group “Quei bravi ragazzi” (“Those good boys”)
The exhibition is included in the 12th Day of Contemporary,
organized by AMACI
http://www.amaci.org/gdc/dodicesima-edizione/il-pianeta-azzurro

The exhibition will be open during the following times:
Tuesday, Thursday and Saturday: 9.00 a.m. to 12.00 a.m. - Tuesday, Wednesday and Friday: 3.00 p.m. to 6.00 p.m.
It will be closed on Sunday and Monday.
Special openings during “Agrigusta” (food farming exhibition): September 1st, 2nd, 3rd 4th, 8.30 pm to 10.30 pm

DEDICATED WEBSITE Link: www.sacsarte.net/Progetto-pianeta/Il-pianeta-azzurro.html

ARTISTI/ARTISTS
ARGENTINA
Abbona Susana - Arauz Nelly - Caruso Gabriela - Escot Claudia - Leone Geraci Stella Maris - Makrucz Marcela - Maribel Martinez - Paz Hilda - Pezzani Claudia
AUSTRALIA
Carland Lillian - Murphy Peter - Viers Alicia
AUSTRIA
Pinter Klaus - Sundermann Erich
BELGIO/ BELGIUM
Gonay Fabienne - Van Den Berg Anke - Van Hissenhoven Marie-Laure
BRASILE/ BRAZIL
Remedios Carmen - Balconi Sperandio Jane Beatriz - Bergamin Marithe - Bohn Leci - Branco Joaquim - Caruso Mara - Damasceno Ferreira M. Julieta - Darmeli Araujo Maria - Ecker Kohler Jeanete - Erzinger Janos - Ferreira Mariano Ieda - Fogliato Lima Therezinha - Gutierrez Luiza - Imaginè Par B. - Kronbauer Leite Jussara - Luzzatto Tania - Marasca Soccol Erminia - Mattioli Leite Neiva - Neto Celestino - Pacheco Lilian - Presotto Vera - Remedios Carmen - Ribas Marinho Dorian - Ribeiro Queiroz Helen - Sirlei Caetano - Toniolo Maria Do Carmo
BULGARIA
Vesselinov Vlado
CANADA
Bertrand Diane - Evangelista Anna - Rounds Elaine
CILE/CHILE
Busquets Carolina - Cares Antonio - Femenias Victor - Pacheco Acuña Orlando Nelson
DANIMARCA/DENMARK
Bjørnhaug Grethe
FINLANDIA/FINLAND 
Holopainen Tapio - Mattila-Tolvanen Anja - Tiililä Paul
FRANCIA/FRANCE
Boccù Carmen - Burgaud Christian - Fiammingo Patricia
GERMANIA/GERMANY
Buchholz Joachim - Dermani Abdoul-Ganiou - Grundmann Elke - Hidir Ok - Mittendorf Henning - Olbrich O. Jürgen (No-Institute) - Schmidt Simone Sandra - Schumacher Lars - Schumacher Susanne
GIAPPONE/JAPAN
Ryosuke Cohen
GRECIA/GREECE
Coutarelli Demetrios
INGHILTERRA/ENGLAND
Bates Keith
IRLANDA/IRELAND
Jennings John
ITALIA/ITALY
Accigliaro Walter - Albano Irene - Albertone Germana - Allegri Matteo - Alliri Venturino Silvana - Amadelli Chiara - Amato Antonio - Andolcetti Cristina - Andolcetti Fernando - Antonielli Adriana - Avanzini Celestina - Baldassini Paola - Baracchi Tiziana - Barbarino Jonathan - Barbero Bruno - Barli Alberto - Basile Giovanni - Basile Lucia - Beglia Emilio - Bellini Giuliana - Berretta Daria - Bertola Carla - Besozzi Ermanno - Besson Alberto - Bobò Antonio - Bogliacino Mariella - Boiocchi Stefano - Bolgiaghi Emilio - Bonari Adriano - Borrini Sergio - Bortoluzzi Milvia - Boschi Anna - Bottari Paolo - Botto Cesare/Bondi Ober - Bucci Rossana - Busanelli Pino - Caccaro Mirta - Caccavale Alfonso - Campagnolo Alessio - Caporaso Angela - Caputo Annamaria - Carantani Maurizia - Cargnelli Rossana - Carmellino Michele - Cassaglia Bruno - Cavallero Antonietta - Celotto Camilla - Centrone Francesca - Cerruti Arianna - Cesino Daniela - Chiarini Lucrezia - Ciarlo Francesco - Cimino Cosimo - Corcione Piera - Craviotto Marta - Crescini Giovanna - Cuciniello Natale - D’adda Gianni - D’agostino Chiara - De Cesario Giorgio - De Luca Michele - De Marchi - Gherini Antonio - Dealessi Albina - Dedè Massimiliano - Demuro Simonetta - Di Michele Antonio - Di Nardo Maria Teresa - Di Palma Renata - Dietrich Konrad - Diotallevi Marcello - Dolermo Gabriele - Donati Anna Maria - Donaudi Giovanni - Donin Beatrice - Duro Gianfranco - Failla Paola - Falco Filippo - Falsaci Massimo - Farina Cinzia - Ferrara Carolina - Filardi Giuseppe - Follin Maurizio - Formigoni Roberto - Forti Umberta - Franzia Lia - Frassanito Matteo - Frate Mariano - Fulgor C.Silvi - Galeotti Gaia - Gangemi Marialetizia - Garavini Lia - Garzoni Federico - Gazzarini Maria Silvia - Giannelli Enrico - Giarrizzo Annamaria - Gigante Silvana - Giorio Cesare - Giuliano Gloria - Gobbi Tosca - Grandinetti Claudio - Gravina Giuseppina - Guano Alessio - Gusella Simone - Gusinu Giuseppe - I Santini Del Prete - Iacomucci Carlo - Jandolo Benedetta - La Spesa Rosanna - Lepori Eliseo - Liuzzi Oronzo - Luigetti Serse - Mabi Col - Mancin Margherita - Mandrino Francesco - Manfredi Alessio - Manfredi Andrea - Mantisi Cristina - Marchesa Giuliana - Marchese Matteo - Marcolini Arnaldo - Marrali Calogero - Martini Vanessa - Masoni Romano - Mautone Michele - Mazzola Pinuccia - Medola Massimo - Meloni Giovanni - Menni Veronica - Merce Aldo - Michelotti Monica - Minuto Francesca - Mocano Vlad - Molinari Mauro - Monachesi Federico - Montanella Gilia - Montano Maria Grazia - Morandi Emilio - Mossio Rebecca - Natale Aurora - Nava Nadia - Ober Paolo - Occorsio Paola - Orisol (Oriana Del Carlo) - Palmisani Ramona - Paoli Linda - Pertone Silvano - Petraglia Giorgio - Picardi Antonio - Piccazzo Gianni - Pizzi Anna - Predieritaliercio Mariarosa - Presotto Nadia - Prota Giurleo Antonella - Pucci Alessandra - Puddu Federico - Repetto Franco - Repiccioli Paola - Resurreccion Maria Marrienel - Ricci Rossella - Ricciardi Angelo - Riri Negri - Rizzo Caterina - Roberto Martina - Roccioletti Andrea - Romanin Sabina - Romeo Claudio - Rosa Sandra - Rosmini Tiziana - Rossi Jacopo - Ruggieri Martina - Salviati Alessio - Sansevrino Sergio - Santarelli Rosa Maria - Sassu Antonio - Scaglia Alessandro - Scala Roberto - Scalise Carolina - Schirò Elena - Scutelnic Anastasia - Sebaste Salvatore - Sellerio Elena - Sergiampietri Danilo - Severino Domenico - Sireno Monica - Solamito Luigino - Soldà Paola - Somenari Afro - Sordi Alberto - Sosio Cristina - Spaggiari Daniela - Stagnaro Umberto - Starace Salvatore - Stradada Giovanni And Renata - Teruzzi Giorgia Valeria - Tinazzi Luisa - Tissone Luca - Traverso Lacchini Elisa - Valderrama Fabrizio - Venier Emanuela - Veronesi Rosanna - Viriglio Lilia - Vitacchio Alberto - Zilich Alice - Zucchini Rolando (Studio Zetau) - Zunino Luca -
MACEDONIA
Gjorgjievska Elena
MESSICO/MEXICO
Alcalde Soberanes José Luis - Zavala María Guadalupe
NORVEGIA/NORWAY
Larsen Torill Elisabeth - Svozilik Jaromir
OLANDA/HOLLAND
Bouws Renee - Ever Arts - Sidac / Franzen Piet
PERU’
Kruger Antonio Cano (Krugerland)
POLONIA/POLAND
Kuźniar Elżbieta
PORTOGALLO/PORTUGAL
Mousinho Antonio
ROMANIA
Petca Ovidiu - Valcelean Krisztina
RUSSIA
Limarev Alexander
SERBIA
Kamperelic Dobrica - Kovačić Predrag
SPAGNA/SPAIN
Balboa Garnica Jorge - Bericat Pedro - Mirò Antoni - Moyol Castello Antonia - Reglero Campos Cesar - Ruiz - Ruiz Manuel - Sainz Serrano Manuel - Viana Silvia
TURCHIA/TURKEY
Aḡar Meral - Dincakman Bahar - Elçi Pűrkan - Güneş Şinasi - Öznur Kepçe - Turşoluk Hilal - Uḡur Ayṣesidika - Yaḡci Melahat - Ziya Tunc Arif
UNGHERIA/HUNGARY
Csaba Pál - Tibor Urban
USA
Arvello Angel - Gwiazda Henry - Hansen Laurie - Jean Conníe - Mikedyar / Eat Art - Morrison Cynthia - Ocheretyansky Alexander - Rex Monica - Skolnick Judith - Sonnenfeld Mark - Vanberg Veebee
VENEZUELA
Guroga














S.A.C.S. (Spazio Arte Contemporanea Sperimentale)
Sito web: www.sacsarte.net - E-mail: info@sacsarte.net
Seguici su Facebook/Follow us on Facebook!: http://it-it.facebook.com/sacs.arte
Info: Ufficio Cultura del Comune di Quiliano/Information Office for Culture of Municipality of Quiliano
Email: servizi.cittadino@comune.quiliano.sv.it - tel. 019 2000511
Biblioteca Civica A. Aonzo/ Public Library A. Aonzo
Email: biblioteca@comune.quiliano.sv.it - tel. 019 8878311
Şinasi Güneş

Şinasi Güneş

Şinasi Güneş

26 Haziran 2016 Pazar

Rassegna di cortometraggi del Visionaria Film Festival da Moonjade, 17-24 giugno 2016












Visioni, immagini e suoni per Via Pantaneto.
Rassegna di cortometraggi del Visionaria Film Festival da Moonjade
17—24 giugno 2016
Il Festival Visionaria, nei suoi 25 anni di storia, ha sempre posto attenzione al genere espressivo della video-arte fin dalle sue prime edizioni, prima con la sezione videolinguaggi e poi con Vision Art.Quello che proponiamo in questa rassegna curata per Moonjade all’interno di Viva Pantaneto Viva è una selezione dei migliori video presentati in questa sezione del festival dal 2006 ad oggi, scelti tra un cospicuo numero di produzioni internazionali.
La nostra rassegna vuole documentare il variegato universo della videoarte, dove si intrecciano, con contorni estremamente labili, spinte narrative e visionarietà, documentazione e poesia, ricerca estetica ed esplorazione dei vari media.
L’universalità della rete, la velocità di connessione e di trasmissione, le nuove frontiere del digitale hanno trasformato profondamente il nostro beato mondo della percezione dell’immagine, proprio come fu nei primi anni ’70 del secolo scorso lo sviluppo dei sistemi video analogici che rivoluzionarono il quieto vivere della pellicola, incontrastata signora dell’immaginario cinematografico collettivo per tanti decenni.
La videoarte costituisce ancora oggi, ad oltre 40 anni dalla nascita dei primi videotapes, un medium capace di arricchire i linguaggi della percezione e della visione, attraverso differenti livelli semantici.
Nata dalla confluenza tra cinema, performance, teatro, danza e musica, la videoarte si arricchisce e si contamina dei linguaggi propri della TV, dei videoclip, del fumetto e del web, assorbendo anche quelli mutuati dalle riprese casalinghe, da documentari e materiali di repertorio. Possiamo tranquillamente affermare che, dagli anni ‘60 ad oggi, la videoarte sia la ricerca audiovisiva più contaminata per eccellenza.
Ecco i corti che saranno proiettati a rotazione sui 4 televisori installati nella galleria:

TV 1
Chinese Portraiture di Zhou Hongxiang  (Cina, 12'50", 2006 )
Anadolu di Sinasi Günes (Turchia, 2'19", 2006)
Mental Traffic di Marcin Wojciechowski (Polonia, 6'22", 2008)
Mimo di Chang Pei Yee, Oon Qian Yi Shannon (Singapore, 1'42", 2014)


TV 2
Kaizer di Kotaro Tanaka (Giappone, 10'19", 2006)
Motholic Mobble Part 3 di Kaia Hugin (Norvegia, 6'33", 2009)
Urban Conformation 31-41 di Florian Rouzaud Cornabas (Francia, 2'49", 2014)
At the end of the day di Lilli-Krõõt Repnau (Estonia, 3'33", 2015)


TV 3
Fold di Surabhi Saraf (Usa / India, 7'36", 2010)
Parallel di Owen Eric Wood (Canada, 7'42", 2009)
Giochi a carica di PetriPaselli (Italia, 5'25" 2011)
River di Dan Hudson (Canada, 3'10", 2012)


TV 4
Chiaroscuro di Daniel Drummond (Brasile, 7'48", 2014)
Not with a bang di Alessandro Amaducci (Italia, 5', 2008)
Volo di I Santini Del Prete (Italia, 5'38", 2002)
Filthy food di T. Arthur Cottam (USA, 5'10", 2006)


17—24 giugno 2016
La vetrina di Moonjade
Via Pantaneto 72