2 Mart 2010 Salı

"Video' Appart" Dubai Uluslararası Video Art Bienali, 10-28 Mart 2010


Video’Appart Paris/Dubai
Video’Appart Paris/Dubai is a city-wide event taking place in the hearts of Paris and Dubai concurrently from 10 to 28 March 2010. In Dubai, videos artworks by international artists participating in the Paris exhibition will be showcased in galleries as well as in public and private spaces including cultural centers and collectors’ apartments. In exchange, local and regional artists, as well as artists living, working and represented by galleries in Dubai will be showcased in Paris.

Video’Appart Dubai is the first biennial in the region dedicated to the promotion and exchange of international and local video art and artists. Initiated and founded by Indira Tatiana Cruz, a renowned video artist and curator, Video’Appart is in its 3rd edition in Paris.
Video’Appart Dubai is curated by Mamia Bretesche.

"Video' Appart" Dubai
Uluslararası Video Art Bienali

“Video' appart" Paris/Dubai Video Art Bienali, 10-28 mart 2010 tarihleri arasında eş zamanlı olarak Dubai ve Paris’in kalbinde şehir çapında bir etkinlik olarak düzenleniyor. Dubai de, Paris sergisine katılan uluslararası sanatçıların video çalışmaları, koleksiyoncuların dairelerinde ve kültür merkezlerini içeren özel mekanlar ile kamusala açık mekanların yanında galerilerde de gösterilecek. Karşılığında yaşayan sanatçıların yanında yerel ve bölgesel sanatçıların çalışmaları Dubai’de galeriler tarafından presente edilecek.

“Video' appart" Dubai, bölgede düzenlenen ilk bienaldir. Yerel ve uluslararası video art’lar ve sanatçıların karşılıklı olarak alış verişte bulunması ve tanıtılmasına adanmıştır. Indira Tatiana Cruz tarafından kurulmuş ve yürütülmektedir. Kendisi aynı zamanda video sanatçısı ve küratördür. Video apart onun Pariste 3. organizasyonudur. Video’Appart Dubai’nin küratörü ise Mamia Bretesche’dir.

Bienale Şinasi Güneş “Anadolu” başlıklı video art çalışması ile iştirak ediyor. Bu çalışmada “örtünme” “örtme” eylemi kişiselleştirmeden çıkarılmakta. Geçmişin kültürel katmanları Anadolu çeşitliliği kadar zengin değildir. Görünen örtünme modellemeleri, sadece bir jesti imler. Oysa ardındaki farklı sosyal roller bu çalışmayı “feminen” noktada sorgular. Anadolu ile ortaya çıkarılan video art, kendi kültürümüz açısından bir zenginlik gibi görünse de göndermeleri olan bir “tabu”yu, bir “mahremi” de beraberinde getirir.

Sosyal performansta ortaya çıkan kadınsal rol, belirli karelerde ortaya konan; “çalışan kadın”, “evdeki kadın”, “kocası yanındaki kadın” yöresel örtünme piskolojisini de ortaya çıkarır. Söz konusu tavır, beraberinde sosyal düğümlenmeyi değil bir kültür nesnesi haline getirilmiş “kadın”ı özgürleştirmeyi de sorgular niteliktedir..

Anadolu güncel olduğu kadar, pre/post argümanlarla geleneğin çeşitliliği üstüne görsel bir şölendir.

Bienale Katılan Sanatçılar:Alexandra Loewe, Ammar Al Beik, An Lan, Barbara Noiret, Barry Anderson, Brooke White, Carolina Ariza, Delphine Kreuter, Elizabeth Monoian, Farida Hamak, Florence Girardeau, Hugo Verlinde, Jaanika Peerna, José man Lius, Kai-Duc Luong, Khalil M. Al Muzayyen, Katy Chang, LaGuardia, Lantian Xie, Larissa Sansour, Laurence Nicola, Luke Lamborn,Maria Rebecca Ballestra, Maria Tereza Alvaès, Miyoko Caubet, Mohamed Abusal, Mohammad Musallam, Mohammed A Hawajiri, Mohammed Harb, Nada Al Jasmi, Rikke Lundgreen, Roberto Lopardo, Sadek Rahim, Sarah Lahti, Şinasi Güneş, Sofia Byttebier, Surekha Kumar, Tatiana Cruz, Yun Aiyoung, Zakaria Ramhani

http://videoappartdubai.com/

Hiç yorum yok: